Area Chairs
Position: Home > About > Area Chairs >
1. Speech Perception, Production and Acquisition
    • Odette Scharenborg,Delft University of Technology
    • Martin Cooke,University of the Basque Country
    • Prasanta Ghosh,Indian Institute of Science
    • Qin Jin,Renmin University

2. Phonetics, Phonology and Prosody
    • Keikichi Hirose,University of Tokyo
    • Margaret Zellers,Kiel University
    • Jia Jia,Tsinghua Universiy

3. Analysis of Paralinguistics in Speech and Language
    • Björn W. Schuller,University of Augsburg and Imperial College London
    • Elizabeth Shriberg,Ellipsis Health
    • Aijun LI,Chinese Academy of Social Sciences

4. Speaker and Language Identification
    • Haizhou Li,National University of Singapore
    • Ming Li,Duke Kunshan University
    • Ngoc Thang Vu,University of Stuttgart
    • Lukas Burget,Brno University of Technology

5. Analysis of Speech and Audio Signals
    • Mark Hasegawa-Johnson,Beckman Institute
    • Jingdong Chen,Northwestern Polytechnical University
    • Koichi Shinoda,Tokyo Institute of Technology
    • Mounya Elhilali,Whiting School of Engineering Johns Hopkins University

6. Speech Coding and Enhancement
    • Sebastian Möller,Technische Universität Berlin
    • Tom Bäckström,Aalto University
    • Junfeng Li,Chinese Academy of Sciences

7. Speech Synthesis and Spoken Language Generation
    • Alan Black,Carnegie Mellon University
    • Zhenhua Ling,University of Science and Technology of China
    • Esther Klabbers-Judd,ReadSpeaker
    • Hema Murthy,Indian Institute of Technology Madras

8. Speech Recognition – Signal Processing, Acoustic Modeling Robustness and Adaptation
    • Jean-Luc Gauvain,LIMSI
    • Qian Yanmin,Shanghai Jiao Tong Univerisity
    • Kate Knill,University of Cambridge
    • Brian Mak,Hongkong University of Science and Technology
    • Karen Livescu,Toyota Technological Institute at Chicago
    • Tara Sainath,Google

9. Speech Recognition – Architecture Search, and Linguistic Components
    • Lori Lamel,LIMSI
    • Hsin-Min Wang,Academia Sinica
    • Andrew Liu,Chinese University of Hong Kong

10. Speech Recognition – Technologies and Systems for New Applications
    • Torbjørn Svendsen,Norwegian University of Science and Technology
    • Florian Metze,Carnegie Mellon University
    • Jiangyan Yi,Chinese Academy of Sciences

11. Spoken Language Processing – Dialog, Summarization and Understanding
    • Isabel Trancoso,Institute for Systems and Computer Engineering, Technology and Science
    • Kristiina Jokinen,University of Helsinki
    • Joakim Gustafson,KTH Royal Institute of Technology

12. Spoken Language Processing – Translation, Information Retrieval and Resources
    • Tanja Schultz,Universität Bremen
    • Bin Ma,Alibaba Damo Academy
    • Sakriani Sakti,Nara Institute of Science and Technology

13. Special Sessions
    • Tim Fingscheidt,Technical University of Braunschweig
    • Zhiyong Wu,Tsinghua Universiy
    • Bhuvana Ramabhadran,Google
    • Pengyuan Zhang,Chinese Academy of Sciences
1. Speech Perception, Production and Acquisition
    • Odette Scharenborg,Delft University of Technology
    • Martin Cooke,University of the Basque Country
    • Prasanta Ghosh,Indian Institute of Science
    • Qin Jin,Renmin University

2. Phonetics, Phonology and Prosody
    • Keikichi Hirose,University of Tokyo
    • Margaret Zellers,Kiel University
    • Jia Jia,Tsinghua Universiy

3. Analysis of Paralinguistics in Speech and Language
    • Björn W. Schuller,University of Augsburg and Imperial College London
    • Elizabeth Shriberg,Ellipsis Health
    • Aijun LI,Chinese Academy of Social Sciences

4. Speaker and Language Identification
    • Haizhou Li,National University of Singapore
    • Ming Li,Duke Kunshan University
    • Ngoc Thang Vu,University of Stuttgart
    • Lukas Burget,Brno University of Technology

5. Analysis of Speech and Audio Signals
    • Mark Hasegawa-Johnson,Beckman Institute
    • Jingdong Chen,Northwestern Polytechnical University
    • Koichi Shinoda,Tokyo Institute of Technology
    • Mounya Elhilali,Whiting School of Engineering Johns Hopkins University

6. Speech Coding and Enhancement
    • Sebastian Möller,Technische Universität Berlin
    • Tom Bäckström,Aalto University
    • Junfeng Li,Chinese Academy of Sciences

7. Speech Synthesis and Spoken Language Generation
    • Alan Black,Carnegie Mellon University
    • Zhenhua Ling,University of Science and Technology of China
    • Esther Klabbers-Judd,ReadSpeaker
    • Hema Murthy,Indian Institute of Technology Madras

8. Speech Recognition – Signal Processing, Acoustic Modeling Robustness and Adaptation
    • Jean-Luc Gauvain,LIMSI
    • Qian Yanmin,Shanghai Jiao Tong Univerisity
    • Kate Knill,University of Cambridge
    • Brian Mak,Hongkong University of Science and Technology
    • Karen Livescu,Toyota Technological Institute at Chicago
    • Tara Sainath,Google

9. Speech Recognition – Architecture Search, and Linguistic Components
    • Lori Lamel,LIMSI
    • Hsin-Min Wang,Academia Sinica
    • Andrew Liu,Chinese University of Hong Kong

10. Speech Recognition – Technologies and Systems for New Applications
    • Torbjørn Svendsen,Norwegian University of Science and Technology
    • Florian Metze,Carnegie Mellon University
    • Jiangyan Yi,Chinese Academy of Sciences

11. Spoken Language Processing – Dialog, Summarization and Understanding
    • Isabel Trancoso,Institute for Systems and Computer Engineering, Technology and Science
    • Kristiina Jokinen,University of Helsinki
    • Joakim Gustafson,KTH Royal Institute of Technology

12. Spoken Language Processing – Translation, Information Retrieval and Resources
    • Tanja Schultz,Universität Bremen
    • Bin Ma,Alibaba Damo Academy
    • Sakriani Sakti,Nara Institute of Science and Technology

13. Special Sessions
    • Tim Fingscheidt,Technical University of Braunschweig
    • Zhiyong Wu,Tsinghua Universiy
    • Bhuvana Ramabhadran,Google
    • Pengyuan Zhang,Chinese Academy of Sciences
Student Information

Student Events

Travel Grants

Sponsorships & Exhibition

Sponsors

Vitrual booths